تهران- ایرنا- صنعت فولاد کشور با سابقه بیش از نیم قرن، امروز در بین رقبا در خاورمیانه از نظر تولید و صادرات حرف اول را می‌زند و انتظار می‌رود تا ۱۴۰۴ از سطح دهم جهانی هم با ارتقای جایگاه به رده هفتم برسد.

برپایه داده های طرح جامع فولاد کشور، عمده تولید کنندگان فولاد در خاورمیانه کشورهای ایران، عربستان، امارات و قطر هستند که سهم کشورمان با تولید حدود ۲۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۶۹ درصد ثبت شد.

هر چند که تازه ترین آمارهای معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت با انجمن تولید کنندگان فولاد ایران مربوط به عملکرد سال ۹۸ اختلاف یک میلیون تنی دارد، اما در جایگاه کشورمان در منطقه خللی ایجاد نمی کند.

وزارت صنعت مجموع تولید فولاد سال گذشته را ۲۸ میلیون تن (بنابر قول معاونت امور معادن) و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران رقم ۲۷ میلیون تن را اعلام کرد.

آمارهای مورد بررسی حاکی از آن است که کشور عربستان با ۱۵ درصد تولید، امارات با ۹ درصد و قطر با هفت درصد با فاصله بسیار زیاد در منطقه پشت سرایران قرار گرفته اند.

بیشترین مصرف کنندگان خاورمیانه

براساس مطالعات طرح جامع فولاد کشور، ایران، عربستان و امارات علاوه براینکه بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در خاورمیانه محسوب می شوند، بیشترین مصرف فولاد را هم دارند.

واقعیت اینکه سه کشور یاد شده خاورمیانه، (ایران، عربستان و امارات) بیش از ۷۰ درصد سهم مصرف فولاد را در این منطقه به خود اختصاص داده اند.

ایران ۳۸ درصد مصرف، عربستان ۲۱ درصد، امارات ۱۵ درصد را دارند و سپس عراق با ۶ درصد و سایر کشورها در مجموع ۲۰ درصد مصرف را از آن خود ساخته اند.

صادرات فولاد

براساس آمار سال ۲۰۱۷ صادرات فولاد خام کشورهای روسیه، برزیل و ایران، اوکراین و ژاپن بالاترین میزان ثبت شده بود و در این میان سهم ایران به رقم ۶ میلیون و ۸۷۳ هزار تن رسید.

ایران در سالهای آغازین دهه ۹۰ شمسی بطور متوسط پنج تا هفت میلیون تن واردات فولاد اعم از شمش و مقاطع فولادی داشت، اما امروز در اندیشه دستیابی به سهم ۴۰ تا ۴۵ درصد تولید برای صادرات است.

آمار صادرات سال ۹۸

موضوع صادرات فولاد هم اختلاف آماری بین وزارت صنعت و انجمن تولید کنندگان فولاد ایران وجود دارد، وزارتخانه آمار صادرات این بخش را بیش از ۹ میلیون تن (شمش و تولیدات فولادی) اعلام کرد، اما انجمن مزبور، در نامه ای که در اردیبهشت ماه جاری  خطاب به وزیر صنعت نوشته بود برای دغدغه های صادرات، رقم عملکرد سال گذشته را ۱۱ میلیون تن ذکر کرد.

افق چشم انداز۱۴۰۴

آمارهای رسمی وزارت صنعت پیرامون برنامه صادرات در افق چشم انداز ۱۴۰۴ رقم ۱۴ میلیون تن را نشان می دهد که این رقم خوشبینانه در صورتی قابلیت تحقق دارد که بخش ساختمان و مسکن کماکان در شرایط رکود بسربرد، اما طرح ملی مسکن که برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد را در دستور کار دارد، می تواند تقاضای داخلی را ارتقا بخشد.

براساس سند چشم انداز پیش بینی شده در سال ۱۴۰۴ میزان صادرات فولاد در قالب شمش هفت میلیون تن و به همین میزان هم مقاطع فولادی صادر شود

www.irna.ir/news/83779076/